Yamaha Piano Festival / Andrzej Wierciński

19:00

Koncert w ramach I edycji Yamaha Piano Festival „Talentem Świata Obywatel”, połączonego z premierą nowej odsłony flagowego fortepianu koncertowego Yamaha CFX.


Program:

D. Scarlatti Sonata g-moll K.450
J.S.Bach/Busoni Chaconne d-moll BWV 1004
F. Chopin Scherzo h-moll op. 20

L. van Beethoven Sonata fortepianowa nr 4 Es-dur op. 7
F. Chopin Ballada f-moll op. 52


Wykonawcy:

Andrzej Wierciński


Bilety:

Wstęp na recitale jest bezpłatny. Nie obowiązują wejściówki. Liczba miejsc ograniczona.


Yamaha Piano Festival:

Już 27, 28 i 29 czerwca zapraszamy Państwa na wyjątkowy cykl koncertów pianistycznych w ramach I edycji Yamaha Piano Festival „Talentem Świata Obywatel”, połączonych z premierą nowej odsłony flagowego fortepianu koncertowego Yamaha CFX.

Podczas festiwalu wystąpi czterech pianistów – Mateusz Krzyżowski, Andrzej Wierciński oraz bracia Hyuk i Hyo Lee, doskonale znanych publiczności z udziału w prestiżowych wydarzeniach pianistycznych, takich jak XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie czy Międzynarodowy Konkurs Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, aktywnie koncertujący w Europie i na świecie.

Koncerty odbędą się o godzinie 19.00 w sali koncertowej szkoły muzycznej Nowa Miodowa, przy ulicy Rakowieckiej 21 w Warszawie. Wstęp na recitale jest bezpłatny.


Biogram:

Andrzej Wierciński, urodzony w 1995 roku w Warszawie, rozpoczął swoją przygodę muzyczną w wieku 6 lat. Początkowo uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. G. Bacewicz w Warszawie ucząc się od podstaw teorii muzyki oraz praktyki wykonawczej. Następnie zdał egzamin do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod opieką prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn.

Współpraca ułożyła się pomyślnie oraz zaowocowała szeregiem prestiżowych nagród na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych: na Ogólnopolskim Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Żychlinie (I nagroda, 2011), na Międzynarodowym Konkursie im. M. Moszkowskiego w Kielcach (I nagroda, nagroda za najlepsze wykonanie utworu M. Moszkowskiego, 2011), na Ogólnopolskim Konkursie w Koninie (I nagroda, nagroda za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego, 2012), na Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Pianistów w Warszawie (I nagroda, 2012), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (finalista, nagroda specjalna dla najlepszego Polaka, 2013), na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (III nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w Słowenii (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie w Tbilisi (V nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej L. van Beethovena Es-dur nr. 4). W 2018 w grudniu Andrzej zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu oraz wiele innych znaczących nagród jak kontrakt z wytwórnią z Chinach, tournee po Danii, Chinach i Włoszech czy możliwość współpracy z Symfoniczną Orkiestrą Rzymską.

Mając 19 lat Andrzej Wierciński zasłynął na 46 Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie zdobywając pierwszą nagrodę oraz grono stałych słuchaczy jego muzyki.

Andrzej koncertował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Japonii i Indonezji. Współpracował z firmą KAWAI, która wielokrotnie zapraszała go do Azji na tournee. Nawiązał również kontakt z firmą koncertową Japan Arts. Wielokrotnie grywał recitale w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w muzeum tego kompozytora w Warszawie. Współpracował również z najlepszymi orkiestrami w kraju takimi jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Kameralna Orkiestra Elbląska i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Wykonał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kasprzyka podczas festiwalu Polski na EXPO w Milanie. Ponadto kooperował z maestro Alexandrem Liebreichem, Mirosławem Błaszczykiem oraz Markiem Mosiem. Podczas wizyty Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego z Księżną Japonii Masako Owadą w Tokyo zagrał recital chopinowski w Sali Balowej Hotelu, gdzie rezydowała polska osobistość.

Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Michel Beroff, Dmitri Alexeev, Carlo Palese, Akiko Ebi, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tomas Ungar, czy Janusz Olejniczak. Uczestniczył w miesięcznym kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od Andre Laplante i Krzysztofa Jabłońskiego.

Andrzej Wierciński jest laureatem Stypendium Artystycznego im. F. Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha.

W dorobku pianisty znajduje się płyta CD nagrana dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Płyta nagrana na fortepianie koncertowym marki Steinway w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2015 roku zawiera kompozycje Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Domenico Scarlattiego.

Artysta nie tylko skupia się na muzyce solowej, ale również na graniu kameralnym - aktualnie w repertuarze posiada kwintet fortepianowy A. Dworzaka A-dur op. 81 nr. 2 oraz sonatę skrzypcową L. van Beethovena c-moll op. 30 nr. 2.

Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały.


Zdjęcie z archiwum artysty.

Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia

Instagram