X MFIJP / Nahorny / Schmidt / Bogdanowicz / Biskupski – Freedom Book / Echoes Of Heyday

19:00

Koncert w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego


Program:

Freedom Book / Echoes of Heyday

Ballad book – Okruchy dzieciństwa

1. Childhood Memories / Okruchy Dzieciństwa
2. No Bossa
3. No Dance Game 1
4. Riders Of Destiny
5. Beach Of Tears / Plaża Rozstań
6. My Ballad
7. No Dance Game 2
8. Old Friend Revisited
9. No Dance Game 3
10. Prime Time
11. Echoes of Heyday

Ignacy Jan Paderewski Menuet G-dur op. 14 nr 1


Wykonawcy:

Włodzimierz Nahorny fortepian

Piotr Schmidt trąbka

Mariusz Bogdanowicz kontrabas

Piotr Biskupski perkusja


Bilety:

Brak dostępnych miejsc.


Ballad Book – Okruchy dzieciństwa to niezwykle osobista egzemplifikacja twórczości Włodzimierza Nahornego – ikony i legendy polskiego jazzu, mistrza liryki, która w balladach właśnie znajduje swe najpiękniejsze wcielenie. Jest to sentymentalna podróż do Kwidzyna – miasta, gdzie Mistrz spędził swe młode lata. Jest to płyta inna niż poprzednie. Stonowana stylistycznie. Twórczą odpowiedź na współcześnie otaczający nas krzyk, zgiełk i pośpiech. To muzyka pełna oddechu, spokoju, zadumy.

Płyta Ballad Book – Okruchy dzieciństwa ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Confiteor, a wznowienie w wersji winylowej w 2022 wydane przez SJRecords.

Freedom Book - Echoes of Heyday - to kontynuacja i niejako naturalne następstwo płyty Ballad Book – Okruchy dzieciństwa

Nahorny Trio z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji istnieje nieprzerwanie od 1990 roku. To najdłużej istniejący w tym samym składzie zespół w historii polskiego jazzu. Trio w nowej odsłonie poszerzone zostało o wybitnego trębacza, Piotra Schmidta. Nagrana w kwartecie płyta Freedom Book - Echoes Of Heyday ukazała się jesienią 2022 nakładem wydawnictwa SJRecords. Znajdą się na niej nowe kompozycje Nahornego, jak i kilka utworów z Okruchów dzieciństwa.


Włodzimierz Nahorny

Twórczość Włodzimierza Nahornego to poezja i romantyzm – język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Utrzymana w jazzowym kanonie pianistyka, nosi osobiste, słowiańskie piętno. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Twórczy idiom jest tak szeroki, jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych możliwości.

Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. To człowiek o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełen energii i nowatorskich koncepcji. Krytycy nazywają go Chopinem jazzu.

To postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej i filmowej. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Jest kompozytorem najsłynniejszej, i uważanej z najpiękniejszą, polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności. Działające od 1991 r. Nahorny Trio, z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji, jest bazą wszystkich jego formacji i projektów fonograficznych. Trio to jest najdłużej istniejącym w tym samym składzie zespołem w historii polskiego jazzu!

W 2009 Włodzimierz Nahorny napisał pracę doktorską pod tytułem Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej, a w 2013 otrzymał tytuł profesora. Wykłada na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W styczniu 2011 r., z rąk prezydenta RP, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a 7 listopada 2021 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Piotr Schmidt

Urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt to topowy trębacz polskiego jazzu. Jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 – 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród i Grand Prix. Piotr Schmidt ma na swoim koncie 14 wydanych, autorskich płyt. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Kuba Badach, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Miuosh, Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Karolak, Henryk Miśkiewicz, Dante Luciani, Maciej Sikała, Mariusz Bogdanowicz, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Niedziela, Jacek Niedziela-Meira, Marcin Jahr, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk czy Paweł Tomaszewski.

Piotr Schmidt jest również dyrektorem artystycznym wydawnictwa SJRecords, które od 2011 roku wydało 60 docenianych płyt różnych artystów.


Mariusz Bogdanowicz

Kontrabasista, kompozytor, lider, producent, wydawca, publicysta i pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma w swoim dorobku cztery autorskie płyty: Back to the Bass (1995), Confiteor Song (2001), Syntonia (2013) i Przy Tobie (2016). Jest kompozytorem muzyki teatralnej, filmowej oraz piosenek do słów m.in.: Wojciecha Młynarskiego, Justyny Holm, Marii Przybysz, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka i Marka Gaszyńskiego.

W latach 1982-84 współtworzył słynny Heavy Metal Sextet.

W 1991r. sformował swój pierwszy zespół. Tworzy muzykę o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym.

Od ponad trzydziestu lat gra we wszystkich formacjach Włodzimierza Nahornego. Współpracował m.in. z: Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Edytą Geppert, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Markiem Bałatą, Krzysztofem Herdzinem, Pawłem Tomaszewskim, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem.

Jest producentem i wydawcą fonograficznym. Jego wydawnictwo Confiteor m.in. wydało płyty: Herdzin/Bogdanowicz/Biskupski Seriale, seriale, Mariusz Bogdanowicz Confiteor Song, Nahorny Trio Dolce far niente... i nic więcej, Lora Szafran - Śpiewnik Nahornego, Nahorny Sextet Chopin Genius Loci, Mariusz Bogdanowicz Syntonia, Nahorny Trio Hope, Przy Tobie - Mariusz Bogdanowicz - piosenki, Nahorny Trio Ballad Book - Okruchy dzieciństwa.

Zajmuje się również publicystyką. Przeprowadził wywiady m.in. z Włodzimierzem Nahornym i Wojciechem Karolakiem (Jazz Forum). Pisze cykliczne felietony pt. Basista prawdę ci powie (Top Guitar, Muzyk). Prowadzi audycje radiowe. 2004–2014 - Jazz Travels, od 2015 – 2019 - Jazz dla ludzi (Radio JAZZ.fm).

W 2005 roku odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2019 Brązowym Krzyżem Zasługi.

Od 2006 wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym oraz kierownikiem Katedry Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej.

Jest Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Pierwsza kadencja 2019-23, druga rozpoczęta w 2023.

Muzyka Mariusza Bogdanowicza ma swoje źródła również poza jazzowym idiomem. Niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy, jest ekspresyjna, liryczna i refleksyjna.

Metaforycznie odwołuje się do manifestu Młodej Polski - Confiteor - autorstwa Stanisława Przybyszewskiego, a jego Syntonia, odnosi się do pojęcia definiującego w psychologii chęć nawiązywania bliskich kontaktów emocjonalnych.


Piotr Biskupski

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Zgodzińskiego. Z Włodzimierzem Nahornym związany od 1991 roku. Często zapraszany do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Muzyk wszechstronny poruszający się swobodnie tak w jazzie jak i w muzyce poważnej oraz rozrywkowej. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Artur Dutkiewicz a ponadto z Richardem Rossem, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem, Susan Weinert, Vadimem Brodskim. Jest wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Posiada tytuł profesora doktora habilitowanego. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Pisuje do fachowych czasopism muzycznych, m.in. Muzyk, Top Drumer. Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Perkusja w jego rękach staje się instrumentem nie tylko rytmicznym. Potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów.

Laureat konkursów perkusyjnych i zdobywca nagród indywidualnych w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej (Złota Tarka, Jazz nad Odrą).

Odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Więcej informacji o festiwalu: http://www.avearte.pl 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia

Instagram