W kręgu polskiej muzyki organowej - dr Krzysztof Ostrowski

19:00


Program:

Marian Sawa Wariacje Ave Maris Stella

Andrzej Nikodemowicz Suita polska op. 60, cz. II (Oj, lulajże mi, lulaj) i VI (Mojo córeczko)

A. Nikodemowicz Wariacje na temat pieśni maryjnej O Matko miłościwa

Mieczysław Surzyński Elegia op. 30 nr 2

Feliks Nowowiejski IX symfonia organowa f-moll op. 45 cz. III (Improvizazione)


Wykonawcy:

 dr Krzysztof Ostrowski


Bilety:

Darmowe wejściówki do odbioru na pół godziny przed koncertem (liczba miejsc ograniczona).


dr Krzysztof Ostrowski:

Urodził się 1 stycznia 1993 roku w Warszawie. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, w klasie organów dr hab. Jarosława Wróblewskiego oraz studiów magisterskich na Uczelni Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów prof. Józefa Serafina i dr hab. Jarosława Wróblewskiego (z wyróżnieniem). Na podstawie rozprawy Problematyka wykonawcza i zagadnienia interpretacji twórczości organowej Dariusza Przybylskiego uzyskał w 2020 roku doktorat sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

W roku 2012/2013 był stypendystą programu Erasmus w Musikhochschule Lübeck (Niemcy) w klasie organów prof. Arvida Gasta.

Jest laureatem Nagrody Specjalnej I Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” w 2007 r. w Krasnobrodzie, laureatem nagrody za najlepsze wykonanie utworu Mariana Sawy i Nagrody Publiczności w I Ogólnopolskim Konkursie Organowym Krasnobród 2007, laureatem III Nagrody II Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów w 2009 r. w Krakowie. Zakwalifikował się do II etapu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie we wrześniu 2013 r. (I etap – kwiecień 2013, Hamburg). W październiku 2014 roku zdobył nagrodę za najlepsze wykonanie utworów Hermanna Schroedera na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Hermanna Schroedera w Trier. W grudniu 2015 roku został laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Bachowskim Konkursie Organowym w Krakowie. W 2017 roku zakwalifikował się do Międzynarodowego Konkursu Organowego w Musashino (Tokio).

Jest autorem prawykonań: Suity Krasnobrodzkiej (Alicja Gronau, 2007) - koncertu poczwórnego na flet, organy, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową - 19 sierpnia 2007 roku w ramach I Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Per Artem ad Astra; Concerto festivo (Dariusz Przybylski, 2008) - koncertu na organy dla dwóch wykonawców i orkiestrę kameralną – 28 sierpnia 2008 roku w ramach II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Per Artem ad Astra; Muzyki kresowej na sopran, alt, tenor, organy i orkiestrę (Krzesimir Dębski, 2016) – Krasnobród 2016; polskiego prawykonania Concerto für Cembalo, Orgelpositiv und Kammerorchester Antona Heillera w ramach koncertu Anton Heiller In Memoriam 25 marca 2019 roku; Zesłania Ducha Świętego na organy, instrumenty koncertujące i orkiestrę (Alicja Gronau, 28 sierpnia 2021 roku).

Brał udział w Warsztatach i Kursach Mistrzowskich m.in.: u prof. Wolfganga Zerera, prof. Gerharda Gnanna i prof. Ludgera Lohmanna.

Koncertował m.in. w Polsce, w Danii, we Włoszech, na Litwie i w Niemczech.

Od 2001 roku współpracuje z Młodzieżową Orkiestrą Kameralną DIVERTIMENTO jako muzyk orkiestrowy i solista, biorąc udział w projektach artystycznych i koncertowych orkiestry na terenie kraju i za granicą. Podczas 61 European Music Festival for Young People w Neerpelt w Belgii, biorąc udział w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych został Laureatem 1 miejsca z najwyższym wyróżnieniem Summa Cum Laude. Współpracuje z licznymi chórami i zespołami artystycznymi prezentującymi różnorodną twórczość (w tym ludowym zespołem tanecznym prowadzonym w Centrum Kultury Wilanów), będąc zarazem autorem opracowań utworów.

Na przełomie 2016/17 roku wykonywał prace przy modernizacji katalogu wypożyczeniowego PWM, dotyczące szczegółowego zakresu instrumentacji posiadanych zbiorów nutowych. W latach 2017-20 pracował w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w Zakładzie Zbiorów Muzycznych. Ukończył Kurs Edytorstwa Muzycznego organizowany przez PWM (ukierunkowany na obsługę oprogramowania do profesjonalnej edycji materiałów nutowych – Sibelius). Aktualnie współpracuje z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” jako akompaniator i organista.

W 2021 roku został wydany dwupłytowy album Dariusz Przybylski Organ Works z kompletną twórczością organową kompozytora w wykonaniu Krzysztofa Ostrowskiego.

Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia

Instagram