MUSETHICA - Koncert finałowy / 12. edycja Akademii Sinfonia Varsovia

12:00

Szanowni Państwo, nastąpiła zmiana daty koncertu z 29.10. na 28.10.2023r. Godziny pozostały bez zmian.

 

Program:

Ludwig van Beethoven Septet Es-dur op. 20 na klarnet, fagot, waltornię, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas (1800) [43’]

I. Adagio – Allegro con brio 

II. Adagio cantabile 

III. Tempo di menuetto – Trio 

IV. Tema con variazioni: Andante 

V. Scherzo: Allegro molto e vivace – Trio 

VI. Andante con moto alla marcia – Presto


Drobne utwory solowe i kameralne wybrane przez uczestników projektu


Wykonawcy:

Avri Levitan altówka, tutor (Musethica)
Stefan de Leval Jezierski waltornia, tutor (Scharoun Ensemble, Filharmonia Berlińska)

Krzysztof Galbarczyk klarnet*
Jan Tomaszuk klarnet*
Karolina Mizera fagot**
Sławomira Wilga skrzypce***
Agata Nowak wiolonczela**
Mateusz Wadowski kontrabas***

 

* uczestnicy 12. Akademii Sinfonia Varsovia
** gościnnie
*** muzycy Sinfonii Varsovii


Bilety:

Wstęp wolny


Musethica:

Musethica to muzyczny projekt edukacyjny o silnie społecznym charakterze. Powołany do życia w 2012 roku przez altowiolistę i edukatora Avriego Levitana funkcjonuje już w 10 krajach. Koncentruje się na takim rodzaju edukacji młodych i uzdolnionych instrumentalistów, by ich interpretacje muzyki kameralnej obok wysokiej wartości artystycznej charakteryzowały się dużą komunikatywnością. Każda sesja Musethiki składa się ze stałych komponentów: intensywnych warsztatów, podczas których wskazany przez program Musethica tutor pracuje z uczestnikami i absolwentami Akademii Sinfonia Varsovia, oraz prezentacji przygotowanego programu w miejscach, gdzie zazwyczaj nie organizuje się koncertów, m.in. domach opieki, szpitalach, ośrodkach pomocy i placówkach edukacyjnych. Bliski kontakt ze słuchaczami i możliwość podzielenia się wrażeniami pozwalają odczuć moc sztuki jako sposobu komunikacji i przekazywania emocji. Projekt zmienia myślenie o muzyce po obu stronach uczestniczących w tej komunikacji: po stronie publiczności i występujących dla niej artystów. Cykl występów zwieńczy koncert finałowy, który wzorem poprzednich edycji Musethiki odbędzie się w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. W programie koncertu znajdzie się arcydzieło kameralistyki – Septet Es-dur op. 20 Ludwiga van Beethovena.


Septet Es-dur op. 20 jest jednym z tych szczęśliwych przypadków, gdy dzieło uważane za istotne w historii muzyki, podobało się również słuchaczom i wykonawcom za życia kompozytora. Sądząc po licznych przeróbkach na rozmaite składy, opracowaniu przez samego kompozytora wersji na trio fortepianowe op. 38 oraz licznych świadectwach domowych wykonań przez cały wiek XIX, Septet można zaliczyć do najpopularniejszych utworów Beethovena. W cyklu obecny jest beztroski charakter muzyki Mozarta, łączy go zresztą wiele podobieństw z Divertimentem D-dur KV 334.

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia

Instagram