"Młodzi Młodszym. Koncert najzdolniejszych młodych artystów"

19:00

Koncert organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej i Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.


Program:

Franz Strauss Koncert c-moll op. 8 na róg i orkiestrę

Cecil Forsyth Koncert g-moll na altówkę i orkiestrę, cz. I

Jacques Ibert Concertino da camera na saksofon altowy i 11 instrumentów

Claude Debussy Première rhapsodie na klarnet i orkiestręWykonawcy:

Jan Dąbrowski waltornia

Oliwia Stawicka altówka

Kacper Puczko saksofon altowy

Karolina Bober klarnet 


Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Marek Wroniszewski dyrygent


Bilety:

Na koncert dostępne są bezpłatne wejściówki! Miejsca są numerowane, a liczba miejsc ograniczona.

Prosimy o wysyłanie zgłoszeń do 9 listopada 2021 roku na adres mailowy bilety@sinfoniaiuventus.pl wraz z podaniem liczby miejsc (2 miejsca na 1 zgłoszenie), imienia i nazwiska uczestników oraz numeru telefonu kontaktowego wszystkich osób chcących wziąć udział w wydarzeniu. 

Więcej informacji: tutaj.


Informacje:

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wraz z Centrum Edukacji Artystycznej serdecznie zaprasza na kolejny już koncert z serii „MŁODZI MŁODSZYM. Koncert najzdolniejszych młodych artystów”. Ideą tych koncertów jest edukacja poprzez wspólne muzykowanie i zdobywanie doświadczenia scenicznego przez wyróżniających się talentem uczniów szkół muzycznych II stopnia, z towarzyszeniem profesjonalnej orkiestry symfonicznej Sinfonii Iuventus, złożonej z najzdolniejszych absolwentów uczelni muzycznych. 

W ramach cyklu zapraszani są do współpracy uczniowie szkół muzycznych szczycący się wieloma sukcesami na prestiżowych konkursach, wytypowani przez Centrum Edukacji Artystycznej. To wyróżnienie daje im okazję zaprezentowania swych umiejętności podczas koncertu z towarzyszeniem naszej Orkiestry i cenną okazję współpracy z profesjonalnym młodym zespołem w kreatywnej atmosferze młodzieńczej fascynacji światem muzyki klasycznej. 

Tym razem pod batutą Marka Wroniszewskiego zaprezentuje się czwórka utalentowanych wirtuozów w atrakcyjnym programie kompozycji różnych epok na solową waltornię, altówkę, saksofon oraz klarnet.

Koncert rozpocznie waltornista Jan Dąbrowski. Młody muzyk kształcił się w ZPOSM I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie w klasie Henryka Kowalewicza oraz podczas licznych kursów mistrzowskich. Wśród jego osiągnięć znajdują się: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej (2021), I miejsce podczas XXI Festiwalu Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej (2018), I nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie Młodego Waltornisty (Katowice 2018), I miejsce w I Konkursie Instrumentów Dętych im. Bolesława Strawy i Franciszka Krzemińskiego (Lublin 2018) oraz wiele innych cennych wyróżnień. Jan Dąbrowski przypomni najokazalsze z dzieł Franza Straussa – jego Koncert c-moll op. 8. Ten ceniony waltornista i kompozytor był ojcem Richarda Straussa – dzięki muzycznej pasji ojca mógł on od wczesnej młodości poznawać tajniki brzmienia i techniki różnych instrumentów, także rogu, któremu poświęcił również własne kompozycje. 

Koncert g-moll na altówkę i orkiestrę to jedno z najbardziej znanych dziś dzieł autorstwa nieco dziś zapomnianego Brytyjczyka Cecila Forsytha. Jego mistrzami w dziedzinie kompozycji byli Charles Villiers Stanford i Hubert Parry. Forsyth był cenionym altowiolistą oraz aranżerem, ale tworzył też oryginalne kompozycje, wśród których wyróżnia się wspomniany koncert. Jego część I zaprezentuje Oliwia Stawicka, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mariana Sawy w ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie Katarzyny Budnik, Mateusza Dońca oraz Michała Styczyńskiego. Jest laureatką konkursów altówkowych, między innymi w Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Żywcu, Zielonej Górze, Krakowie, Elblągu, a także w Ostrawie i Belgradzie. W kwietniu 2021 roku zdobyła pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej w specjalności altówka. Była też członkinią kwartetu smyczkowego, który na tym samym konkursie w kategorii zespoły kameralne zdobył również pierwsze miejsce. Od marca 2021 roku jest członkinią zespołu Veloce String Quartet, z którym zdobyła nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. 

Neoklasyczne Concertino da camera Jacques’a Iberta na saksofon altowy to jedno z wielu dzieł, które zainspirował talent słynnego wirtuoza Sigurda Raschèra. Podczas naszego koncertu zabrzmi w wykonaniu Kacpra Puczko, studenta pierwszego roku Conservatoire Royal de Bruxelles w klasie saksofonu Vincent’a David’a, absolwenta OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie Pawła Gusnara oraz Alicji Wołyńczyk. Kacper Puczko był stypendystą między innymi programu „Młoda Polska” (2019), jest zdobywcą ponad 40 nagród na prestiżowych konkursach muzycznych, ogólnopolskich i międzynarodowych, ma też w dorobku liczne występy solowe oraz w roli kameralisty w kraju i za granicą. 

Karolina Bober jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie klarnetu prof. Arkadiusza Adamskiego. Od 2011 roku była pierwszą klarnecistką Młodej Polskiej Filharmonii. Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych, między innymi II miejsce na 10. Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, dwukrotnie I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Warszawie oraz I miejsce na międzynarodowym 7. Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie. Obecnie jest klarnecistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. W jej wykonaniu usłyszymy oniryczną, eksponującą zwłaszcza klarnetową kantylenę Première rhapsodie Claude’a Debussy’ego (1910, wersja orkiestrowa – 1911), której adresatem był Prosper Mimart, profesor paryskiego konserwatorium. 


fot. Jacek Barcz / Marek Druszcz Zdjęcia wykonano w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Dofinansowano ze środków Centrum Edukacji Artystycznej 
Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia