Mino Cinelu & Surreal Players

19:00

Program:

Artyści wykonają kompozycje autorskie, które w niestandardowy sposób, ale komunikatywnie i z wielką ekspresją łączą odległe od siebie gatunki muzyczne, jazz, folk, muzykę ilustracyjną i eksperymentalną. Melodyjne tematy, jazzowe improwizacje, perkusyjne groovy, różnorodne barwy i brzmienia przenikają się wzajemnie i przywodzą na myśl muzykę filmową. W połączeniu z niezwykłą energią i wirtuozerią gry Mino Cinelu kompozycje artystów tworzą bardzo spójną i esencjonalną, choć niezwykle ekspresyjną całość.

Wykonawcy:

Mino Cinelu perkusjonalia, 

Magdalena Pluta wiolonczela, 

Krystian Jaworz fortepian.


Bilety:

Sprzedaż biletów w serwisie Going. i w salonach sieci Empik.


Biogram:

Mino Cinelu swoją karierę zawodową rozpoczął w wieku 15 lat. Pierwszymi instrumentami, na których nauczył się grać były gitara oraz instrumenty perkusyjne. Gra również na bandoneonie i flecie. Światową sławę perkusisty zyskał w roku 1981, biorąc udział w trasie koncertowej Milesa Davisa (wówczas pierwszej, po pięcioletniej przerwie) oraz tworząc wraz z Alem Fosterem i Marcusem Millerem sekcję rytmiczną na podwójnym albumie Davisa We Want Miles, który był zapisem z kilku koncertów tej trasy. W tym okresie współpracował też z Weather Report, m.in. na płycie Sportin' Life und This Is This! grając również na gitarze

Mino, nosiciel prestiżowego francuskiego „Ordre des Arts et Lettres”, jest również piosenkarzem i kompozytorem, którego można usłyszeć na różnych nagraniach, w tym na nominowanym do nagrody Grammy albumie Weather Report: Sportin Life , który zawiera nie tylko głos Mino, ale także jego kompozycję. „Confianie”. Jako kompozytor, multiinstrumentalista i producent Mino zyskał reputację „mistrza wszystkich zawodów”. Ma na swoim koncie trzy albumy solowe: Mino Cinélu, Quest Journey i La Californie. Ponadto wyprodukował album Carnet De Bord dla francuskiego piosenkarza i autora tekstów Bernarda Lavilliersa, a także Swamp Sally , duetu z nim i pianistą jazzowym Kennym Barronem. Mino był także współliderem i producentem World Trio z udziałem gitarzysty Kevina Eubanksa i basisty Dave'a Hollanda w 1995 roku. Cinélu skomponował muzykę do kilku filmów, filmów dokumentalnych i reklam telewizyjnych. Za film La Californie Mino został nominowany do grona 10 najlepszych kompozytorów filmowych na prestiżowym festiwalu filmowym w Cannes w 2006 roku.

Występował z wieloma uznanymi artystami i zespołami jazzowymi oraz popowymi, jak m.in.Miles Davis, Dizzy Gillespie, Gil Evans, Pat Metheny, Cassandra Wilson, Herbie Hancock, Antônio Carlos Jobim, Wayne Shorter, Branford Marsalis, Al Di Meola, Paquito D’Rivera, Geri Allen, Gato Barbieri, George Duke, Marcus Miller, Christian McBride, Jacky Terrasson, Eliane Elias, Robin Eubanks, Nguyên Lê, David Sanborn, Toots Thielemans, Pino Daniele, Andy Summers, Sting, Carlos Santana, Tori Amos, Laurie Anderson, Lou Reed, Tracy Chapman, Sophie B. Hawkins, Duncan Sheik, Michael Franks, Peter Gabriel, Joe Cocker, Elton John, Salif Keïta, Chaka Khan, Curtis Mayfield, Joni Mitchell, Youssou N’Dour, Bonnie Raitt, Patti Smith, James Taylor, Stevie Wonder, Emmylou Harris, Charles Aznavour, Dave Holland, Kenny Barron, Kevin Eubanks oraz Bill Frisell. Jest dwukrotnym zdobywcą nagród Grammy. Od dawna współpracuje z Anną Marią Jopek – zagrali wspólnie na Jazz Jamboree w 2003 roku, zagrał na jej płytach Upojenie z Patem Methenym, Farat, Niebo oraz ID. W 2007 roku wystąpił też na albumie Marka Napiórkowskiego Wolno.

Duet Surreal Players stworzony przez Magdę Plutę oraz Krystiana Jaworza gra kompozycje autorskie, śmiało łącząc w nich elementy stylistyczne jazzu, folku, muzyki ilustracyjnej, klasycznej i eksperymentalnej. Surreal Players rozpoczęli wspólną działalność posiadając już ciekawe artystyczne dokonania, takie jak udział w nagraniach dla Polskiego Radia i prestiżowej nowojorskiej wytwórni TZADIK, współpraca z wybitnymi artystami reprezentującymi różnorodne gatunki muzyczne (Zbigniew Preisner, Pudelsi, Bester Quartet, Max Klezmer Band, Samech) oraz występy na renomowanych festiwalach: Palm Jazz Gliwice, TZADIK Poznań Festiwal, Klezmore Festival Vienna, Stanser Musiktage - Stans Swiss, Warsaw Summer Jazz Days.

Magdalena Pluta Urodzona w Szczecinie, z wyboru krakowianka. Absolwentka krakowskiej AM oraz Berklee "Gary Burton: Jazz Improvisation Course". Jako muzyk sesyjny uczestniczyła w licznych nagraniach dla Polskiego Radia, produkcjach telewizyjnych, występowała na renomowanych festiwalach w kraju i za granicą ( Warsaw Summer Jazz Days, KlezMore Festival, Stanser Musiktage, Palm Jazz Gliwice, Chopin & Friends). Dokonała nagrań dla prestiżowej nowojorskiej wytwórni Johna Zorna TZADIK z zespołami Samech (2012) i Bester Quartet (2013).Współtwórczyni grupy Surreal Players nagrodzonej wyróżnieniem na Festiwalu Twórczości Korowód, oraz autorka kompozycji zawartej na ich debiutanckim albumie IDEOGRAM (SJR, 2019). Ma na swoim koncie udział w prestiżowych projektach Dokąd, W poszukiwaniu dróg. Nowe i Stare Kolędy Zbigniewa Preisnera oraz w wielu nagraniach muzyki filmowej przez niego skomponowanej, m.in.Valley of Shadows z udziałem Lisy Gerard.

Krystian Jaworz Kompozytor i aranżer. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie trąbki klasycznej oraz fortepianu jazzowego. Współtwórca duetu Surreal Players, na stałe współpracuje z zespołami Max Klezmer Band, Groove Set, Agata Kulis Music, Gurgul Band, Giles Barratt Quartet. Przez kilka lat był klawiszowcem legendarnego zespołu Pudelsi oraz współpracował z Haliną Frąckowiak. Koncertował w Polsce, USA (Nowy Jork, Boston, Filadelfia, Waszyngton), Francji, Austrii, Niemczech, Danii, we Włoszech, na Węgrzech, Czechach i Słowacji.

 

Organizatorem koncertu jest Krystian Jaworz Art.

Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia