
Akordeon w muzyce klasycznej…?
O potędze stereofonicznego dźwięku i łamaniu instrumentalnych stereotypów. O subtelności w sile i świętowaniu muzycznej różnorodności oraz łączeniu pozornie odległych światów i poszerzaniu muzycznego horyzontu. Trzej wybitni akordeoniści z Polski, Portugalii i Islandii, absolwenci Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej, koncertujący m. in. w Wigmore Hall w Londynie, zaprezentują na scenie Lekcji Muzyki moc dźwięku i nowoczesnej reinterpretacji.
TriOssia – Echoes Across Time
Projekt ukazuje wszechstronność tria akordeonowego, które łączy wieki, style i kultury. Program splata strukturę barokową, współczesną pasję rytmiczną i klasyczną elegancję, ujawniając unikalną zdolność adaptacyjną instrumentu.
Wieczór otwiera napisana z myślą o organach, Bachowska Passacaglia i Fuga. Trio akordeonowe nadaje temu dziełu nowy koloryt zastępując brzmienie organów ciepłą barwą akordeonu. Skomplikowany kontrapunkt i dostojna linia basowa tworzą krajobraz dźwiękowy pełen sprzeczności - jednocześnie wielki i intymny. Formalna surowość dzieła zderza się z żywotnością i bogactwem brzmienia trzech instrumentów.
Czerpiąc z pełnego napięcia i pasji świata tanga, emocjonalne Fra Tango przenosi nas do współczesności. Pulsująca muzyka podkreśla pierwotną więź akordeonu z tanecznymi rytmami i ekspresyjnym frazowaniem. Żywa interakcja między instrumentami i potęga wspólnego brzmienia tria uwypukla witalność utworu.
Program kończy neoklasyczna Holberg Suite, oryginalnie skomponowana na smyczki przez Edvarda Griega. Suita łączy klasyczną finezję z ciepłem, które zazwyczaj kojarzymy z muzyką ludową. Pastoralny pejzaż malowany przez kompozytora zyskuje na żywiołowości. Charakterystyczny, wibrujący głos akordeonu dodaje barokowym tańcom rustykalnego uroku.
Całość programu jednoczy wspólna koncepcja: reinterpretacja tradycji. Każde dzieło odwołuje się do przeszłości, a w wykonaniu tria zyskuje nowe życie. Krajobraz dźwiękowy zmienia się jak w kalejdoskopie, a jego wyrazistość zostaje dodatkowo wzmocniona potęgą brzmienia trzech akordeonów. Echoes Across Time świętuje muzyczną różnorodność, redefiniując akordeon jako instrument subtelności i siły, poszerzając granice muzyki kameralnej.
Jan Sebastian Bach Passacaglia i fuga c-moll
Jukka Tiensu Fra Tango
Edvar Grieg Holberg Suite op.40
Dawid Rydz akordeon
José Valente akordeon
Flemming Valmundsson akordeon
Bilety dostępne w serwisie Bilety24
Cykl koncertów.
O czym gramy na Lekcjach Muzyki? Tytuł z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ nie do końca lekcje i nie tylko muzyki… Koncerty, które planujemy dla Państwa, w otwartej i luźniejszej atmosferze, to prawdziwe muzyczne spotkania z wybitnymi polskimi i zagranicznymi artystami, podczas których wykonawcy zagrają i opowiedzą – czasem o muzyce, czasem o sobie, a czasem po prostu o tym, co im w duszy zagra. Każdy z koncertów jest inny, ale we wszystkich muzyce towarzyszy swoboda. Ponieważ lekcje w Nowej Miodowej są wyjątkowe.
TriOssia – trio akordeonowe składające się z absolwentów Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. Ich głównym celem jest wykonywanie transkrypcji znanych utworów klasycznych, a także prowykonywanie muzyki nowej napisanej specjalnie dla tego składu kameralnego. Mimo krótkiej działalności koncertowali już w Wielkiej Brytanii w znanej sali koncertowej Wigmore Hall w Londynie, Niemczech w Pierre Bulez Saal w Berlinie oraz w Danii i Polsce. W 2022 roku byli pierwszym zespołem akordeonowym, który dostał się do finału przesłuchań agencji YCAT w Londynie.
Dawid Rydz – doktorant Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina Warszawie. Jest czynnie koncertującym solistą oraz kameralistą. Występował w ponad 15 krajach i jest laureatem ponad 30 nagród na Konkursach Międzynarodowych. Od 2017 prowadzi czynną działalność pedagogiczną, będąc zapraszanym na masterclassy oraz do Jury Konkursów Międzynarodowych. Jest pedagogiem ZPSM Nr 1 w Warszawie.
José Valente – doktorant Gdańskiej Akademii Muzycznej. Jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Gulbenkiana i zdobył pierwszą nagrodę na jednym z najbardziej prestiżowych Konkursów Akordeonowym w Castelfidardo. Czynnie koncertuje jako solista oraz kameralista z zespołem muzyki nowej Remix Ensemble.
Flemming Valmundsson – odbywa studia podyplomowe w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. Jest czynnie działającym muzykiem, kompozytorem oraz aranżerem. Zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Młodych Solistów na Islandii oraz miał okazję występować jako solista z Filharmonią Narodową Islandii.
KONCEPT: Termin muzyczny „Ossia” pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego „alternatywnie”. W muzyce odnosi się to do różnych opcji, często łatwiejszych, jakie kompozytor lub aranżer umieszcza w partyturze, aby wykonawca mógł wybrać. Uznaliśmy, że ten termin doskonale odzwierciedla nasze intencje, choć z ironią, ponieważ nasze twory skłaniają się ku trudniejszej stronie spektrum niż sugeruje to typowe „ossia". Program naszego projektu ma na celu prezentację ekscytujących reinterpretacji wielkich dzieł, które z pewnością przypadną do gustu każdej publiczności. Pomysł zakłada wykorzystanie szerokiej gamy brzmień instrumentu i możliwości zespołu, które pasowałyby praktycznie do każdego kontekstu i miały szerokie spektrum brzmieniowe. Jesteśmy wierni naszej estetyce i wizji artystycznej, jednocześnie dbająco to, aby każdy, bez względu na tło, mógł czerpać coś z naszego programu.
Fundacja Nowa Miodowa i ZPSM Nr 1 w Warszawie
Ze względu na prace remontowe związane z budową trasy tramwajowej do Wilanowa i torowiska na ul. Rakowieckiej, dojazd do naszej siedziby jest obecnie utrudniony. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami tutaj.
Dla zachowania komfortu zachęcamy również do przyjazdu na wydarzenie odpowiednio wcześniej.