Krzysztof Meisinger / MACV - "Spanish Night" *Bilety wyprzedane

19:00

Program:

Romance de Amor
Manuel de FallaDanza Espanola de La vida breve
Francisco TárregaRequerdos de la Alhambra
Francisco Tárrega Gran Jota
Manuel de FallaDanza del Molinero
Manuel de FallaCancion del Fuego Fatuo
Andrés SegoviaEn Noi de la Mare
 El Vito

Luigi Boccherini Fandango
Isaac Albéniz Malaguena
Isaac AlbénizAsturias


Wykonawcy:

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Dyrygent i gitara
Krzysztof Meisinger


Bilety:

Bilety dostępne tutaj: BILETY Bilety wyprzedane!


Spanish Night:

W programie “Spanish Night” znajdują się najsłynniejsze i ukochane przez publiczność utwory hiszpańskie nierozerwalnie kojarzone z gitarą takie jak “Requerdos de la Alhambra” F. Tarregi, “Romance de Amor” czy “Asturias” I. Albeniza w opracowaniu na gitarę i orkiestrę barokową napisanym przez Krzysztofa Meisingera. Poszczególne utwory programu “Spanish Night” Krzysztof Meisinger wielokrotnie wykonywał z orkiestrami na całym świecie i zawsze wzbudzały szaleństwo wśród publiczności. Teraz, wszystkie te utwory zostały zebrane w jeden, niezwykle atrakcyjny program zatytułowany “Spanish Night” który będzie także programem kolejnej płyty Krzysztofa Meisingera dla brytyjskiej wytwórni CHANDOS.


Bio:

Krzysztof Meisinger – zdaniem krytyki i melomanów z całego świata jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych gitarzystów klasycznych. Współpracuje z takimi gwiazdami muzyki klasycznej jak Sumi Jo, Philharmonia Quartett Berlin czy orkiestra Academy of St Martin in the Fields. Jego talent międzynarodowa krytyka porównuje do talentu takich artystów jak Piotr Anderszewski czy Pepe Romero, a do jego mistrzów należą wielcy gitarzyści naszych czasów tacy jak Aniello Desiderio czy Christopher Parkening. Wstępuje na całym świecie od Tokyo po Los Angeles i Buenos Aires grając koncerty w najbardziej renomowanych salach takich jak Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Tokyo International Forum, Filharmonia Berlińska, Theatre du Chatelet w Paryżu czy Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Debiuty Krzysztofa Meisingera w Filharmonii Berlińskiej i Musikverein w Wiedniu zakończyły się wielominutowymi owacjami na stojąco. Występuje z najlepszymi orkiestrami takimi jak Academy of St Martin in the Fields, PKF – Prague Philharmonia, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Bilkent Symphony Orchestra czy Sinfonietta Cracovia u boku takich dyrygentów jak Wojciech Michniewski, Krzysztof Urbański, Jose Maria Florencio, Marek Pijarowski, Michał Klauza, Agnieszka Duczmal czy Łukasz Borowicz.

Występował na wielu festiwalach m.in. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Usedomer Musikfestival, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Letni Festiwal Filharmonii Narodowej, La Folle Journee de Varsovie, „Toruń- Muzyka i Architektura”, czy Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy.

Regularnie współpracuje z najwybitniejszymi muzykami międzynarodowej sceny muzycznej m.in. z Sumi Jo, Simone Kermes, Agnieszką Rehlis, Alicją Węgorzewską, Iwona Sobotką, Soyoung Yoon, Juanjo Mosalinim czy Danielem Stabrawą.

Jego nagrania otrzymują liczne wyróżnienia i znakomite recenzje światowej krytyki. Ma w swoim dorobku obecnie 10 płyt solowych oraz wiele płyt na których występuje gościnnie. Wśród albumów solowych są nagrania dokonane w słynnym Abbey Road Studio w Londynie z orkiestrą Academy of St Martin in the Fields (Melodia Sentimental), z Sumi Jo, Filharmonią Praską i Philharmonia Quartet Berlin (Meisinger), z orkiestrą Sinfonia Varsovia (Astor oraz Astor – live at the Opera) czy z orkiestrą barokową Poland baROCK (Vivaldissimo). W maju 2020 roku Krzysztof Meisinger podpisał 3-letni ekskluzywny kontrakt płytowy z brytyjską wytwórnią CHANDOS. Debiutancki solowy album nagrany dla tej wytwórni zatytułowany „Elogio de la Guitarra” pozyskuje oszałamiające recenzje, a przez portal AllMusic został on uhonorowany nagrodą „Best of 2021”. W maju 2022 roku w plebiscycie brytyjskiego portalu uDiscoverMusic został uznany za jednego z 20 najwybitniejszych gitarzystów klasycznych wszech czasów.

Jako dyrygent współpracował m.in. z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Warszawską Operą Kameralną, Chórem Akademii Morskiej w Szczecinie i wieloma orkiestrami filharmonicznymi. W latach 2010-2015 był stałym gościnnym dyrygentem orkiestry Capella Bydgostiensis.

Jest laureatem Medalu „Gloria Artis”, Nagrody Artystycznej Prezydenta Szczecina, Nagrody „Pro Arte”, Nagrody Indywidualnej Ministra Kultury.

Jest założycielem i dyrektorem artystycznym MEISINGER Music Festival – corocznego festiwalu muzycznego odbywającego się od 2017 roku w Szczecinie. Od początku istnienia MMF gościli na nim tacy artyści jak Ivo Pogorelich, Sumi Jo, Piotr Anderszewski, Mariza, L’Arpeggiata, Alena Baeva, Janoska Ensemble, Daniel Stabrawa, Sinfonia Varsovia, Soyoung Yoon i wielu innych wybitnych artystów.


MACV Pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej został założony przez Stefana Sutkowskiego w 1957 roku. Jego członkowie postawili sobie za cel popularyzację nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej. W 1961 roku muzycy ci stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści studiowali i doskonalili swoje umiejętności u najlepszych w Europie specjalistów w zakresie gry na instrumentach historycznych, uczestniczyli też w licznych międzynarodowych projektach koncertowych i nagraniowych, co pozwoliło zachować kontakt z najnowszymi tendencjami w tej dziedzinie.

Na obecny poziom artystyczny zespołu wpływ mieli też współpracujący z nim artyści, tacy jak: Benjamin Bayl, Paul Esswood, José Maria Florêncio, Friedrich Haider, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, Władysław Kłosiewicz, Wieland Kuijken, Jean-Claude Malgoire, Zbigniew Pilch, Hubert Rutkowski, Jana Semerádová, Marcin Sompoliński, Lilianna Stawarz, Marco Vitale, Marek Toporowski, Paul McCreesh, Michał Maciaszczyk, Dirk Vermeulen.

Repertuar sceniczny zespołu obejmuje między innymi: pierwszą w historii operę Euridice Jacopo Periego, wszystkie zachowane opery Claudia Monteverdiego, opery angielskie Johna Blowa i Henry’ego Purcella; francuskie opery Jean-Baptiste Lully’ego i Jeana-Philippa Rameau oraz opery późnobarokowe Alessandro Scarlattiego, Johanna Adolfa Hassego i Georga Friedricha Händla. Opery Wolfganga Amadeusza Mozarta stanowią szczególną pozycję repertuarową orkiestry MACV i jest to z pewnością jeden z niewielu zespołów instrumentów dawnych na świecie posiadający w swoim bieżącym repertuarze wszystkie dzieła sceniczne tego kompozytora. MACV wykonuje także muzykę wczesnego romantyzmu ze szczególnym uwzględnieniem takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko czy Gioacchino Rossini.

Od 2019 roku orkiestra rozpoczęła współpracę z wyjątkowymi osobowościami muzyki jazzowej: Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim, Marcinem Maseckim, Leszekiem Możdżerem – co zaowocowało cyklem Jazz z MACV z koncertami i nagraniami o niespotykanej wcześniej wartości interpretacyjnej.

Musicae Antiquae Collegium Varsoviense odbyło szereg tournée zagranicznych i uczestniczyło w prestiżowych festiwalach międzynarodowych, spotykając się zawsze z przychylną reakcją ze strony krytyki i odbiorców. Jesienią 2019 roku, tournée po Japonii (m.in. Kanagawa Kenmin Hall, Tokio Metropolitan Theatre, Olympus Hall Hachioji, Tokio Bunka Kaikan, Maebashi Culture Hall) z operami W.A. Mozarta spotkało się z niezwykle żywiołowym przyjęciem publiczności oraz recenzentów. Sukcesem okazał się również występ w słynnej sali koncertowej Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego (Wiener Musikverein) w kwietniu 2022 roku, podczas którego zabrzmiała Pasja wg. św. Jana J.S. Bacha pod dyrekcją Michała Maciaszczyka.

W dyskografii zespołu na uwagę zasługują: 6 tytułów operowych, kilkanaście płyt z dziełami kompozytorów polskiego baroku. W ostatnim roku MACV dokonało serii nagrań, z których na szczególną uwagę zasługują: La Luce we współpracy z światowej sławy artystką Simone Kermes, Jazz z MACV – Krzysztof Herdzin oraz Ouvertures Wolfganga Amadeusza Mozarta pod dyrekcją koncertmistrza Radosława Kamieniarza. Najnowszym wydawnictwem fonograficznym jest album Composites Leszka Możdżera i MACV, którego prapremiera miała miejsce 5 czerwca 2023 r., podczas Enter Enea Festival w Poznaniu.




Informacja odnośnie dojazdu

Ze względu na prace remontowe związane z budową trasy tramwajowej do Wilanowa i torowiska na ul. Rakowieckiej, dojazd do naszej siedziby jest obecnie utrudniony. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami tutaj.

Dla zachowania komfortu zachęcamy również do przyjazdu na wydarzenie odpowiednio wcześniej.

Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia

Instagram