Koncerty organowe - Jarosław Wróblewski

19:00

Koncert w ramach cyklu koncertów organowych w Sali Organowej im. T. Jarzęckiego w ZPSM Nr 1.


Program:

Alfred Hollins (1865-1942) Concert Overture No.2 in C minor

Johann Sebastian Bach (1685-1750) Passacaglia c-moll BWV 582

Andrzej Nikodemowicz (1925-2017) Toccata

Johann Sebastian Bach (1685- 1750) Preludium i fuga d-moll BWV 539

Andrzej Nikodemowicz (1925-2017) Toccata für Orgel

Konstanty Gorski (1859-1924) Fantazja organowa f-moll


Wykonawcy:

dr hab. Jarosław Wróblewski


Bilety:

Darmowe wejściówki do odbioru na pół godziny przed koncertem (liczba miejsc ograniczona).


Biogram:

Jarosław Wróblewski (ur. W 1967 roku w Białymstoku) – polski organista, dyrygent, muzyk kościelny związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występował w Polsce, Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie, biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Wolfgang Seierl, Werner Raditschnig, Hossam  Mahmoud, Dariusz Przybylski, Krzesimir Dębski, Adam Tański). 

Oprócz występów solowych współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami wokalno-instrumentalnymi (Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Collegium Musicum St. Gallen, Sinfonieorchester der Hochschule Mozarteum, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej), jak również z solistami i zespołami, uczestnicząc w koncertach i nagraniach. 

Przez wiele lat współpracował z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, dla którego przygotował liczne produkcje muzyczne.

Kształcenie muzyczne rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie akordeonu, a następnie w klasie organów prof. Marii Terleckiej. W latach 1988–1993 studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył z wynikiem bardzo dobrym w klasie organów prof. Józefa Serafina i prof. Magdaleny Czajki.

W latach 1993–2002 studiował w Hochschule für Musik und darstellende Kunst Mozarteum w klasie prof. Heriberta Metzgera, którą ukończył z wyróżnieniem i nagrodą Ministra Republiki Austrii, a od roku 1995 na wydziale „Katolickiej Muzyki Kościelnej”, gdzie uzyskał dyplomem z wyróżnieniem w specjalnościach: organy, dyrygentura chóralna, improwizacja organowa i kompozycja kościelna.

Jest finalistą i laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich i zajęciach prowadzonych między innymi przez:  Nicolausa Harnoncourta, Hansa Joachima Rotscha, Anthony Spiriego, Hansa Haselböcka, Michaela Radulescu, Guy Boveta, Christopha Bosserta i innych.

Jarosław Wróblewski jest absolwentem Podyplomowych Studiów Teorii Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Doktorat w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka uzyskał w roku 2006 w Akademii Muzycznej w Krakowie, zaś stopień doktora habilitowanego w roku 2016. W latach 2002–2012 pracował w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prowadząc klasę organów oraz zajęcia z harmonii modalnej.

Oprócz pracy artystycznej prowadzi ożywioną działalność naukową i popularyzatorską (wykłady, seminaria, kursy mistrzowskie, publikacje, projekty interdyscyplinarne, organizacja festiwali muzycznych, udział w jury konkursów muzycznych).

Jarosław Wróblewski  jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku profesora uczelni, a także jest nauczycielem organów Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Od roku 2012 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a następnie prodziekana Wydziału Instrumentalnego.

 

Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia