Koncerty organowe - Janusz Raczyński / Jarosław Wróblewski

19:00

Koncert w ramach cyklu koncertów organowych w Sali Organowej im. T. Jarzęckiego w ZPSM Nr 1. 


Program:

Franz Liszt (1811-1886) Wariacje na temat „Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen”

Janusz Raczyński (ur. 1958) Sonata żałobna na gitarę klasyczną i organy - PRAWYKONANIE

                - I Oremus

                - II Tombeau...

                - III Fuga fantazja

                - IV Finale


Wykonawcy:

Janusz Raczyński gitara

Jarosław Wróblewski organy


Bilety:

Wstęp wolny


Biogram:

Janusz Raczyński urodził się w 1958 roku w Warszawie. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów gitarowych w Zamościu (1982) i w Krakowie (1986). Zadebiutował w 1981 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie i od tego czasu prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako solista i kameralista, brał udział w wielu festiwalach gitarowych w kraju. Koncertował również w Rosji, Niemczech, Finlandii, Hiszpanii i Turcji. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz dla TV fińskiej i tureckiej. W 1989 roku wraz z kwartetem gitarowym „Fandango” nagrał płytę dla Polskich Nagrań. 

Od wielu lat współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie. W swoim repertuarze ma nie tylko solowe utwory gitarowe, ale również dużą ilość muzyki kameralnej. Jest autorem wielu aranżacji, a obecnie zajmuje się również kompozycją. Występował z kwartetem gitarowym „Bolero”, którego powstanie zainicjował w 1997 roku i z którym nagrał płytę pt.”Bolero”.
Koncertował w duecie „Acentuado” z gitarzystą Oskarem Nowakowskim z którym nagrał płytę pt. „The Gitar Duo Acentuado Plays The Great Hits”.

Od dawna współpracuje ze znakomitą skrzypaczką Agnieszką Cypryk tworząc „10 Strings Duo”

W 2006 roku wspólnie założyli kwartet smyczkowo – gitarowy „Concertino con Chitarra”

Działalność pedagogiczną rozpoczął w 1982 roku w PSM II ST. Im. J.Elsnera w Warszawie, obecnie ZPSM nr 1. Jego uczniowie zdobyli około czterdziestu  nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych. Prowadzi kursy mistrzowskie. W 1989 roku założył pierwsze po wojnie Prywatne Konserwatorium Muzyczne, które działało do 2006 roku.

W listopadzie 2011 roku na VII Warszawskim Festiwalu Gitarowym odbyła się prapremiera światowa jego Koncertu na skrzypce, gitarę i orkiestrę. Wykonawcami byli: Agnieszka Cypryk-skrzypce, Janusz Raszyński-gitara i Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

Od roku 2017 realizuje wraz z organistą Jarosławem Wróblewskim projekt „Gitara i organy”.

W 2019 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” a w roku 2021 otrzymał „Medal Komisji Edukacji Narodowej”


Jarosław Wróblewski (ur. W 1967 roku w Białymstoku) – polski organista, dyrygent, związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występował w Polsce, Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie, biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Wolfgang Seierl, Werner Raditschnig, Hossam  Mahmoud, Dariusz Przybylski, Krzesimir Dębski, Adam Tański). 

Oprócz występów solowych współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami wokalno-instrumentalnymi (Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Collegium Musicum St. Gallen, Sinfonieorchester der Hochschule Mozarteum, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej), jak również z solistami i zespołami, uczestnicząc w koncertach i nagraniach. 

Przez wiele lat współpracował z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, dla którego przygotował liczne produkcje muzyczne.

 Kształcenie muzyczne rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie akordeonu, a następnie w klasie organów prof. Marii Terleckiej. W latach 1988–1993 studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył z wynikiem bardzo dobrym w klasie organów prof. Józefa Serafina i prof. Magdaleny Czajki.

W latach 1993–2002 studiował w Hochschule für Musik und darstellende Kunst Mozarteum w klasie prof. Heriberta Metzgera, którą ukończył z wyróżnieniem i nagrodą Ministra Republiki Austrii, a od roku 1995 na wydziale „Katolickiej Muzyki Kościelnej”, gdzie uzyskał dyplomem z wyróżnieniem w specjalnościach: organy, dyrygentura chóralna, improwizacja organowa i kompozycja kościelna.

Jest finalistą i laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich i zajęciach prowadzonych między innymi przez:  Nicolausa Harnoncourta, Hansa Joachima Rotscha, Anthony Spiriego, Hansa Haselböcka, Michaela Radulescu, Guy Boveta, Christopha Bosserta i innych.

Jarosław Wróblewski jest absolwentem Podyplomowych Studiów Teorii Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Doktorat w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka uzyskał w roku 2006 w Akademii Muzycznej w Krakowie, zaś stopień doktora habilitowanego w roku 2016. W latach 2002–2012 pracował w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prowadząc klasę organów oraz zajęcia z harmonii modalnej.

Oprócz pracy artystycznej prowadzi ożywioną działalność naukową i popularyzatorską (wykłady, seminaria, kursy mistrzowskie, publikacje, projekty interdyscyplinarne, organizacja festiwali muzycznych, udział w jury konkursów muzycznych).

Jarosław Wróblewski  jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku profesora uczelni, a także jest nauczycielem organów Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

 

Informacja odnośnie dojazdu

Ze względu na prace remontowe związane z budową trasy tramwajowej do Wilanowa i torowiska na ul. Rakowieckiej, dojazd do naszej siedziby jest obecnie utrudniony. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami tutaj.

Dla zachowania komfortu zachęcamy również do przyjazdu na wydarzenie odpowiednio wcześniej.

Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia

Instagram