Koncerty Organowe - Jan Bokszczanin / Klaudiusz Baran / Marian Sawa in memoriam *Brak wolnych miejsc

19:00

Koncert w ramach cyklu koncertów organowych w Sali Organowej im. T. Jarzęckiego w ZPSM Nr 1. 


Program:

Marian Sawa

Sekwencja nr 1 Dies irae

II Sonata organowa, cz. II

Sekwens

3 Improperia

Ecce lignum crucis

Suita na akordeon i organy


Wykonawcy:

Jan Bokszczanin organy

Klaudiusz Baran akordeon


Bilety:

Brak wolnych miejsc

Organizator:

Fundacja Nowa Miodowa i ZPSM Nr 1 w Warszawie


Bio:

Klaudiusz Baran

Maestria wykonawcza, sugestywna interpretacja, szczerość wypowiedzi!

Monika Partyk, Ruch Muzyczny

Artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii  Album Roku Muzyka Kameralna, za album Astor Piazzolla – Tango nagrany dla wytwórni Sony Classical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album 100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności.

Utwory w szlachetnych interpretacjach Klaudiusza Barana, prawdziwie zajaśniały pełnym blaskiem.

Anna Woźniakowska, Dziennik Polski

Ze swobodą porusza się w różnorodnym repertuarze wielu epok, największe jednak uznanie wzbudzają jego interpretacje muzyki najnowszej, w tym 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji. Jego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo, wirtuozowsko wykonywane na bandoneonie, który jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził na sale koncertowe, a odzwierciedlające jego temperament, młodzieńczą energię, a zarazem muzyczną dojrzałość i potrzebę twórczego formowania scenicznej prezentacji. Współtworzył i był liderem najsłynniejszych formacji tangowych takich jak Tangata Quintet czy Machina del Tango, kreujących polską kulturę tanga.

Muszę podkreślić mój zachwyt talentem Klaudiusza Barana.

Adam Suprynowicz, Ruch Muzyczny

Jako pierwszy akordeonista wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej, jak i większością najważniejszych polskich orkiestr. Wśród jego licznych partnerów w rozmaitych projektach muzyki kameralnej, znajdziemy takich mistrzów jak: Ivan Monighetti, Roby Lakatos, Julius Berger, Konstanty Andrzej Kulka i wielu innych. Jako muzyczny kameleon, odnajduje i czerpie inspirację z innych muzycznych światów; tworzy grupę world music, jako muzyk sesyjny nagrywa muzykę filmową i rozrywkową, towarzyszy piosence aktorskiej.

4 czerwca 2024 roku został uhonorowany przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt dorobku artystycznego.


Jan Bokszczanin

Organista i pedagog. W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem Jesse E. Eschbacha. 

Koncertuje w większości krajów Europy, w Rosji, Azji oraz w USA. Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku zagrał w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych, a w 2012 roku nakładem wydawnictwa Polihymnia ukazała się monografia: Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej. W tym samym wydawnictwie pod redakcją artysty ukazało się sześć zeszytów z utworami Mariana Sawy. Jan Bokszczanin jest również twórcą 12tomowej antologii Arcydzieła muzyki organowej, swoistego zbioru renesansowej i barokowej muzyki organowej z różnych ośrodków Europy. 

Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory, m.in.: Paul Ayres, Miłosz Bembinow, Carson Cooman, Krzesimir Dębski, Alicja Gronau-Osińska, Paweł Łuka-szewski, Thierry Pallesco, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Piotr Tabakiernik, Piotr Wróbel oraz Ignacy Zalewski. Ponadto, Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów. 

Prof. dr hab. Jan Bokszczanin prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną: prowadzi klasę organów w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana w tejże uczelni. Jest także nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. 

Jan Bokszczanin jest także organizatorem życia muzycznego – m. in. dyrektorem artystycznym Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2024 r. brązowy medal Gloria Artis.


Informacja odnośnie dojazdu

Ze względu na prace remontowe związane z budową trasy tramwajowej do Wilanowa i torowiska na ul. Rakowieckiej, dojazd do naszej siedziby jest obecnie utrudniony. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami tutaj.

Dla zachowania komfortu zachęcamy również do przyjazdu na wydarzenie odpowiednio wcześniej.

Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia

Instagram