Koncert Symfoniczny - Szymczewska / Runtz *Bilety wyprzedane

19:00


„Usłyszy Pan moją muzykę do Egmonta. Czytając to dzieło, przeżywałem i przemyślałem je tak samo głęboko i serdecznie jak Pan, i starałem się oddać je w muzyce”. Tak pisał Ludwig van Beethoven w 1809 roku do Johanna Wolfganga von Goethego – autora tragedii o losach nieustraszonego hrabiego, księcia Guwru. Dramatyzm postaci i bezkompromisowa postawa wobec narodowej sprawy tkwią już w pierwszych nutach słynnej uwertury. Bohaterski akord Es-dur i następujące po nim współbrzmienia dostojnie rozbrzmiewają w niskim rejestrze, stanowiąc zaledwie zapowiedź niezwykle silnego w wyrazie muzycznego obrazu.

Inny rodzaj ekspresji tkwi w Koncercie skrzypcowym KV 218 Wolfganga Amadeusza Mozarta. W lekkim i melodyjnym utworze młody kompozytor nie stroni od żartu. Obeznany z włoską praktyką koncertowania i z francuskim umiłowaniem tańca elementy zaczerpnięte z tradycji przepuszcza przez filtr swojej niepowtarzalnej wrażliwości. Uroku dodaje doskonałe wykorzystanie możliwości solowego instrumentu – wszak utwór powstał w 1775 w Salzburgu, gdzie Mozart pełnił funkcję koncertmistrza orkiestry działającej na arcybiskupim dworze.

Zamykająca program Symfonia C-dur stanowi ukoronowanie twórczości mistrza z Wiednia z tego gatunku. Zdecydowane, ostre akordy kontrastują ze śpiewną melodyką, a Mozartowski wdzięk idzie w parze z kunsztem technicznych i harmonicznych rozwiązań. Niczym fajerwerk rozbłyska finałowe Molto allegro zwieńczone pięciogłosową fugowaną kodą, w której znane już motywy splatają się w jedną nierozerwalną całość, zbliżając się ku kontrapunktycznej pełni.

Organizator: Polska Opera Królewska


Program:

Ludwig van Beethoven (1770-1827) – Uwertura Egmont op. 84

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Koncert skrzypcowy nr 4 D-dur KV 218

1. Allegro
2. Andante cantabile
3. Rondeau: Andante grazioso

— PRZERWA —

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Symfonia nr 41 C-dur KV 551 Jowiszowa

1. Allegro vivace
2. Andante cantabile
3. Menuetto: Allegretto 4. Molto allegroWykonawcy:

Agata Szymczewska skrzypce

Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej

Dawid Runtz dyrygent


Bilety:

Bilety dostępne na stronie kicket.com 

Bilety wyprzedane


Organizator:

Polska Opera Królewska

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia

Instagram