W programie koncertowym orkiestry zabrzmią dzieła przede wszystkim kompozytorów niemieckich, polskich, ukraińskich: J. Haydna, Mykola Kolessy, Jurija Shevshenko, Mieczysława Karłowicza, Aleksandra Tansmana, Nino Roty.
Lennard Voigt wiolonczela (Musikgymnasium Carl Philipp Emanuel Bach - Berlin, Niemcy)
Roksoliana Hetman skrzypce (Liceum Muzyczne im.Sołomy Kruszelnickeij we Lwowie, Ukraina)
Michał Pokrzywa klarnet (Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu, Polska)
Eastgate Youth Orchestra
Igor Bojczuk dyrygent (Wrocław, Polska)
Bezpłatne wejściówki w serwisie Bilety24.
Musikgymnasium Carl Philipp Emanuel Bach
Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu
Berlin – Poznań – Warszawa - Lwów / Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Kameralna
IDEA: Po wybuchu wojny w Ukrainie powstało wiele inicjatyw wspierających młodych ukraińskich muzyków, a kolejnym krokiem w tej dziedzinie było stworzenie w 2022 roku ukraińsko–polsko–niemieckiej młodzieżowej orkiestry kameralnej. W dwóch pierwszych edycjach instrumentaliści wchodzący w jej skład reprezentowali trzy państwowe szkoły muzyczne Poznania, Lwowa i Berlina nastawione na specjalistyczne kształcenie muzyczne. W trzeciej edycji EYO ‘2025 uczestniczy kolejny polski partner: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.
CELE: Eastgate Youth Orchestra to most kulturalny pomiędzy trzema sąsiednimi krajami, sprzyjający wzajemnemu poznawaniu historii i tradycji kulturalnych. To platforma slużaca wzmocnieniu relacji i więzi w młodej generacji muzycznych talentów. Ogromne znaczenie ma wymiana doświadczeń pomiędzy dyrekcjami wszystkich szkół artystycznych uczestniczących w projekcie.
SZCZEGÓŁY: Eastgate Youth Orchestra jest orkiestrą projektową. Profesjonalizm wybranych uczniów gwarantuje jej wysoki poziom artystyczny. W projekcie weźmie udział pięcioro uczniów i uczennic z każdej ze szkół w wieku od 15 lat.
Dyrektorzy wszystkich szkół (Musikgymnasium C.Ph.E.Bach, Berlin, Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie oraz Liceum Muzycznego im. Sołomyi Kruszelnickiej w Lwowie) wspólnie opracowują program koncertowy. W przyszłości przewiduje się coroczne projekty z koncertami w Niemczech, Polsce i Ukrainie. Możliwe jest także rozszerzenie orkiestry i zaproszenie innych instytuc,ji.
TERMINY TRZECIEGO tournée:
Trasa koncertowa Eastgate Youth Orchestra w dniach od 14 do 25 lutego 2025 roku obejmuje przygotowawcze warsztaty orkiestrowe, które rozpoczną się 14 lutego br.
w polskim pałacu Morawa (gmina Strzegom, Dolny Śląsk) od spotkania i zapoznania wszystkich uczestników. Za próby do koncertów będą odpowiedzialni nauczyciele-muzycy wspomnianych czterech szkół: Aleksandra Lesner (skrzypce, Poznań); Zoya Nevgodovska (skrzypce, Berlin), Michał Styczyński (altówka, Warszawa), (dyrygent, Liceum Muzyczne im. Sołomyi Kruszelnickiej w Lwowie).
TERMINY koncertów trzeciego tournée:
Pałac Morawa 18.02 | 17:00 | Jaroszów, Polska
Inselkirche Hermannswerder 19.02. | 18:00 | Potsdam, Niemcy
Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche 20.02. | 19:30 | Berlin, Niemcy
Aula Lubrańskiego, UAM 22.02 | 17:00 | Poznań, Polska
Pałac w Rogalinie 23.02. |12:00 | Rogalin, Polska
ZPSM Nr 1 25.02. |19:00 | Warszawa, Polska
Odpowiedzialni za realizację projektu dyrektorzy czterech szkół muzycznych: Joanna Karpacz (Poznań), Iwona Waga-Parafiniak (Warszawa), Levko Zakopets (Lwów), Ron Lepinat (Berlin).
Organizatorzy nie zakładają zysków finansowych. Projekt ma charakter edukacyjny, mający wysoki poziom artystyczny. Inicjatywa jest najważniejszą częścią działalności czterech szkół-partnerów projektu. Patronatem honorowym objął nasze wydarzenie Minister Kultury Ukrainy.
Ze względu na prace remontowe związane z budową trasy tramwajowej do Wilanowa i torowiska na ul. Rakowieckiej, dojazd do naszej siedziby jest obecnie utrudniony. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami tutaj.
Dla zachowania komfortu zachęcamy również do przyjazdu na wydarzenie odpowiednio wcześniej.