Atanas Valkov Piano Odyssey

19:00

Solowy koncert Atanasa Valkova – „Piano Odyseja, czyli wędrówki po niekończących się dźwiękach” to podróż po muzycznych odkryciach kompozytora i pianisty.

Jego najnowszy projekt "Piano π Odyssey" to eksploracja harmonicznych i brzmieniowych możliwości instrumentu poprzez pryzmat tajemnicy liczby π oraz nieskończoności. Valkov połączy w jedną całość swoje oryginalne improwizacje, ilustracyjno-filmowe kompozycje, oraz jazzowe i ludowe motywy, inspirowane polską i bułgarską muzyką etniczną.

Znany ze swojej oryginalności, artysta zaprezentuje swój wyjątkowy język muzyczny, która sam określa jako "dźwiękowe kontinuum" zarówno w improwizacji kontrolowanej, jak i swobodnej. Wykorzysta on w nim elementy continuum music i aleotoryczne podejście do improwizacji oraz sonorystyczne techniki kreowania dzwięku.

Będziemy mogli usłyszeć fortepian w zupełnie nowej odsłonie, odkrywając nieznane dotąd możliwości instrumentu dzięki elektronicznym eksperymentom przetworzenia brzmienia fortepianu przez kompozytora. Valkov czerpie inspirację z klasyki, jazzu i muzyki world music, tworząc wciągające kompozycje pełne melancholii i pulsacyjnej energii. Jego utwory zaskakują harmonią, hipnotyzują złożonością nieregularności rytmicznej ale także melodyjnością i szaloną ekspresją.


Wykonawcy:

Atanas Valkov fortepian


Bilety:

Bilety dostępne: TUTAJ 


Bio

Atanas Valkov – polski kompozytor i pianista pochodzenia bułgarskiego; twórca muzyki do filmów i seriali, m.in. „Król”, „Ostatnia rodzina” (Canal+), „Deep Love” (HBO) w reż. J. P. Matuszyńskiego; „Belfer” i „Pułapka” w reż. Ł. Palkowskiego, a także „BODO” w reż. M. Kwiecińskiego. Kompozytor i producent muzyki do gry komputerowej VAMPIRE: THE MASQUERADE, BLOODHUNT. Twórca muzyki do „Legend Polskich” – cyklu filmów krótkometrażowych w reż. T. Bagińskiego. Brał udział w produkcji Andrzeja Wajdy „Zwięzła kronika czasu”, „Ambicji” oraz „Czarna Polana” T. Bagińskiego. We współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) stworzył album „Ambition”, upamiętniający historyczną misję Rosetta oraz lądowanie na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko. Twórca projektu „Transoriental” oraz producent i kompozytor platynowego albumu Kayah „Transoriental Orchestra”. Zdobywca nagrody FMF „Polska Ścieżka filmowa roku’’ za muzykę do serialu ”Król”.


Atanas Valkov o projekcie:

„Od fascynacji fortepianem we wczesnych latach mojego dzieciństwa rozpoczęła się moja wielka muzyczna podróż. Ta ekscytująca wyprawa, która towarzyszy mi przez całe życie, wprowadza mnie w wielowymiarowy świat harmonii i brzmienia. Fortepian jest dla mnie nie tylko niewyczerpanym źródłem inspiracji, ale uczy mnie pokory i szacunku dla piękna muzyki. Podczas tej podróży, odkrywając nieograniczone możliwości tego wspaniałego instrumentu - poznaję nie tylko tajniki kompozycji czy improwizacji, ale i siebie samego oraz własne braki. Fortepian jest jak liczba π - nieskończony, cykliczny, tajemniczy. Podobnie jak π można go ciągle na nowo odkrywać i zgłębiać, nigdy nie dochodząc do jego końca.
W moim 'Piano π Odyssey' pragnę zabrać słuchaczy w podróż pełną własnych odkryć, które zawierają się w nieskończonych możliwościach fortepianu” – mówi Valkov, gwarantując słuchaczom różnorodne i emocjonalne doświadczenia muzyczne, zarówno o klasycznym charakterze pianistycznym, jak i w kontekście subtelnego elektronicznego przetwarzania dźwięków fortepianu na żywo.

Będzie to możliwe dzięki otwartym na improwizacje, eklektycznym formom muzycznym, z których skomponowano cały koncert. Odbiorcy mogą liczyć bowiem na spotkanie z muzyką klasyczną, etniczną, jazzową, połączoną z orginalnymi improwizacjami, dźwiękowymi eksperymentami kompozytora znanymymi z jego muzyki ilustracyjnej.

Podczas koncertu, artysta wykona również nowe utwory z nadchodzącego albumu π Odyssey, którego premiera datowana jest na jesień 2023.

Piano π Odyssey" to nadchodzący studyjno-koncertowy album autorstwa Atanasa Valkova. W swoich kompozycjach na fortepian z filmową elektroniką, artysta połączy klasyczną i współczesną improwizację z ethno-jazzem oraz wpływami tradycji ludowych Polski i Bułgarii.

Podobnie jak nieskończona i niepowtarzalna liczba π (pi), twórczość Atanasa Valkova emanuje nieprzewidywalnością oraz eksperymentowaniem z przypadkowością w swoich kompozycjach oraz sztuce improwizacji. Projekt ten odkrywa fascynujące analogie między tajemniczą naturą liczby π a nieograniczoną kreatywnością i spontanicznością, które są kluczowe w poszukiwaniu oryginalnych sposobów wydobycia niekonwencjonalnych brzmień z fortepianu. Odkryj niezwykły świat muzyki Atanasa Valkova – pełen innowacji, pasji i nieoczekiwanych odkryć.


Partnerem technologicznym koncertu jest firma EXATEL SA

Galeria

Nadchodzące wydarzenia

Wszystkie wydarzenia

Instagram