Podcast

Master in Class: Avri Levitan / Yamen Saadi – The Art of Practicing

The seminar blends lecture and interactive discussion, inviting musicians of all levels to reflect on their approach to daily practice. Topics range from technical routines to mental strategies for approaching the repetitive nature of instrumental practice.

Zapis spotkania, które odbyło się Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 w Warszawie w dniu 20.05.2025 r.

Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Sinfonią Varsovią.

Językiem spotkania jest angielski.

Avri Levitan - Wybitny altowiolista i założyciel międzynarodowego programu Musethica, który za cel stawia sobie kształcenie młodych kameralistów, tak aby stali się świadomymi, zaangażowanymi społecznie muzykami, oraz Yamen Saadi – skrzypek, koncertmistrz Filharmoników Wiedeńskich zgłębiają temat dobrze znany każdemu muzykowi, jakim jest umiejętność ćwiczenia.

Ćwiczenie na instrumencie to od dzieciństwa stały element codzienności muzyka. Tak prozaiczna część jego życia, że czasami traktuje się ją bezrefleksyjnie, nie myśli się aktywnie, czy robi się to w najlepszy możliwy sposób. Ważne jest, by o tym procesie rozmawiać i dzielić się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Dzięki połączonym siłom Nowej Miodowej i Sinfonii Varsovii, będącej od czterech lat polskim partnerem projektu Musethica, i ze wspólnej potrzeby udostępnienia merytorycznych walorów seminarium możliwie jak najszerszej grupie odbiorców, spotkanie to udało się otworzyć dla szerokiej publiczności, a także zarejestrować. Spotkanie łączy część wykładową z częścią, podczas której muzycy mogli wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi praktyki ćwiczenia na instrumencie i porozmawiać z wyjątkowymi gośćmi. Seminarium Sztuka ćwiczenia / The Art of Practicing odbyło się jako nieodłączny element projektu 1000+ Concerts: Innovating Higher Music Education through Social Inclusion (1000+ koncertów: Zwiększanie innowacyjności wyższej edukacji muzycznej przy pomocy działań z zakresu integracji społecznej), dofinansowanego w ramach środków unijnych. Jest to ambitna wizja zmian w sektorze muzyki klasycznej: kształci nowe pokolenie muzyków, aby postrzegali siebie jako integralną część społeczeństwa oraz podjęli zadanie prezentowania muzyki na żywo tym, którzy mają do niej najbardziej ograniczony dostęp. Poprzez wdrożenie programu Musethica projekt ponownie stawia praktykę performatywną w centrum rozwoju młodych muzyków, podkreślając wartość umiejętności wykonawczych i zaangażowania publiczności. W ciągu czterech lat dziesięć europejskich instytucji partnerskich połączyło siły z ponad 120 instytucjami społecznymi — w tym szpitalami, więzieniami, ośrodkami dla uchodźców i szkołami dla osób niepełnosprawnych — aby zorganizować ponad 1000 bezpłatnych koncertów dla co najmniej 40 000 zmarginalizowanych odbiorców w całej Europie.

Partnerem seminarium była również Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Foto okładki: Serwis Sinfonia Varsovia

Upcoming events

All events

Instagram