XI MFP / Paderewski Jazz Inspiracje

19:00

Koncert w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego


Program:

Horace Silver (1928–2014) Strollin' 

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) Konwalijka A-dur

Jan Ptaszyn Wróblewski (1936–2024) Grzmot nad ranem 

Maciej Afanasjew (*1983) Eternal Love 

Jerzy Milian (1935–2018) I'll Remember Olga

Ignacy Jan Paderewski Manru, struny słodko brzmią z opery Manru

Krzysztof Komeda (1931–1969) Moja ballada 


Wykonawcy:

Maciej Afanasjew skrzypce,
Karol Szymanowski wibrafon,
Tymoteusz Wójtewicz kontrabas,
Mirosław Skowroński perkusja


Bilety:

Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: rsvp@avearte.pl / 606 386 687


Festiwal:

Już po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – najważniejsze cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone światowej sławy wirtuozowi fortepianu, wybitnemu kompozytorowi, mężowi stanu, politykowi, dyplomacie oraz jednemu z ojców polskiej niepodległości. Festiwal ma na celu popularyzację twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, zapewniając, by jego dorobek artystyczny zajmował należne mu miejsce w kanonach muzyki klasycznej, a jednocześnie pielęgnację pamięci o jego wiekopomnych dokonaniach na rzecz polskiej niepodległości.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć światowej klasy artystów. Na scenie pojawi się brytyjski pianista Jonathan Plowright, od lat uważany za jednego z czołowych na świecie interpretatorów muzyki Paderewskiego, niezwykle uzdolnieni bracia Hyuk i Hyo Lee z Korei Południowej oraz hiszpański pianista Albert Diaz z zespołem muzyki współczesnej Ensemble Espai Sonor. Nie zabraknie także rodzimych gwiazd muzyki klasycznej. Podczas festiwalu w Rectors Duo wystąpi wszechstronny akordeonista i bandoneonista Klaudiusz Baran oraz wirtuoz wiolonczeli Tomasz Strahl, jak również uznany pianista Michał Szymanowski, pełniący również funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego.

Wokalne utwory Paderewskiego oraz innych twórców zaprezentują sopran Maria Kopińska oraz tenor Karol Kozłowski, a przy fortepianie Mischa Kozłowski. Będziemy mieli również okazję wysłuchać kwartetu smyczkowego Meccore String Quartet, a polską scenę jazzową zaprezentują Karol Szymanowski i Maciej Afanasjew Quartet.

Podczas festiwalu nie zabraknie miejsca dla młodych talentów. W Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej koncert przeznaczony dla młodzieży zagrają utalentowani młodzi muzycy, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Dodatkowo, we współpracy z Fundacją Muniania w PROMie Kultury przygotowano koncert dedykowany najmłodszym słuchaczom.

Koncerty festiwalowe odbędą się w Pałacu Staszica, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Nowej Miodowej - ZPSM nr 1, Filharmonii Narodowej, Muzeum Pałacu w Wilanowie, PROMIE Kultury oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Oprócz koncertów festiwalowy program wzbogacą wyjątkowe wystawy poświęcone Ignacemu Paderewskiemu. Wystawa plenerowa „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” zagości na ogrodzeniu Parku Ujazdowskiego, w którym znajduje się pomnik tego wybitnego artysty, a mobilna wystawa „Historia serca Paderewskiego” zostanie zaprezentowana w wybranych salach koncertowych.

Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego odbywa się nieprzerwanie od jedenastu lat. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację AveArte, powołaną do życia przez Wiesława Dąbrowskiego, który jest również pomysłodawcą oraz dyrektorem festiwalu. „Jestem niezwykle dumny, że po raz jedenasty, dzięki wsparciu naszych partnerów, udało nam się zorganizować Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego. Od lat zajmuję się postacią Paderewskiego i zdaję sobie sprawę, jak ważne jest przypominanie wszystkim Polakom o niezwykłych dokonaniach Paderewskiego, zarówno artystycznych, jak i na rzecz Rzeczypospolitej. Powszechna wiedza na ten temat wciąż pozostaje niewystarczająca” – mówi Wiesław Dąbrowski, dyrektor festiwalu i prezes Fundacji AveArte.

Paderewski, światowej sławy pianista i kompozytor, nie poprzestał na karierze muzycznej. Jego działalność polityczna i dyplomatyczna miała kluczowy wpływ na odrodzenie Rzeczypospolitej po ponad 100 latach zaborów. Nikt inny, tylko Paderewski, jako ówczesny premier rządu II Rzeczypospolitej, sygnował Traktat Wersalski, zgodnie z którego zapisami Polska powróciła na mapę świata. Paderewski jest niekwestionowanym bohaterem narodowym, a jego imię od lat jest symbolem patriotyzmu i zaangażowania w sprawy ojczyzny.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: rsvp@avearte.pl. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie organizatora: avearte.pl oraz na oficjalnym profilu Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego na Facebooku.

Partnerem XI Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego jest Fundacja Totalizatora Sportowego. Patroni medialni: Polskie Radio, TVP3 Warszawa, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Rzeczpospolita, rp.pl, Stolica, Polmic, Jazz Forum, ZKP, Dzieje.pl.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z funduszu promocji kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Bio:

Kwartet Afanasjew-Szymanowski

Kwartet Afanasjew-Szymanowski to autorski projekt dwóch wybitnych muzyków jazzowych, będących wirtuozami swoich instrumentów. Połączenie brzmienia skrzypiec i wibrafonu w ich wykonaniu tworzy nową jakość na scenie akustycznego jazzu. Bogate i zróżnicowane doświadczenia Afanasjewa i Szymanowskiego obejmują całe spektrum jazzowej stylistyki, począwszy od wczesnych, tradycyjnych form (Sekstet Henryka Majewskiego), aż po formacje awangardowe (Asocjacja Andrzeja Przybielskiego, Teatr Instrumentalny Ryszarda Miśka).

Czerpiąc obficie z tych inspiracji, muzycy twórczo wpisują się we współczesny nurt szeroko pojętego jazzu, potrafiąc komunikować się ze słuchaczami zarówno za pomocą tradycyjnego języka muzyki synkopowanej, jak i zaskakiwać odwagą oraz bezkompromisowością swoich nowatorskich poszukiwań. Muzyka Kwartetu stanowi oryginalne połączenie tradycji i nowoczesności, urzekając jednocześnie szlachetnym brzmieniem akustycznych instrumentów.

Repertuar zespołu składa się z autorskich kompozycji obu liderów, jak również z ich własnych opracowań utworów polskich gigantów jazzu, takich jak Krzysztof Komeda, Jerzy Milian czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Kwartet sięga również po kompozycje klasycznych twórców, takich jak Ignacy Jan Paderewski czy Fryderyk Chopin. Szczególnie muzyka Paderewskiego, z jej melodyjnością i bogactwem harmonicznym, stanowi wdzięczny materiał do jazzowych interpretacji.

Informacja odnośnie dojazdu

Ze względu na prace remontowe związane z budową trasy tramwajowej do Wilanowa i torowiska na ul. Rakowieckiej, dojazd do naszej siedziby jest obecnie utrudniony. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami tutaj.

Dla zachowania komfortu zachęcamy również do przyjazdu na wydarzenie odpowiednio wcześniej.

Gallery

Upcoming events

All events

Instagram